Úspěšná sezóna 2013 upoutaných modelářů Doporučený

Po opětovném zahájení soutěžního létání rakovnických modelářů s upoutanými modely před několika lety se jejich úspěšnost na soutěžích postupně zvyšovala a sezona 2013 byla zatím nejúspěšnější nejen za dobu opětovného létání s upoutanci,

ale možná i za celou dobu trvání rakovnického modelářského klubu, tj za posleních 63 let.

Nejdříve to byly v únoru a v březnu úspěchy na halových soutěžích v Rakovníku a v Pardubicích v kategorii UŠ - pokaždé 1. (Richard) a 2. místo plus 1x 6. místo. Signálem, že by letošní sezona mohla být úspěšnější než minulé byla 3 vítězství na veřejných soutěžích v dubnu (Milovice) a v květnu (2x Svitavy). V Milovicích rakovničtí obsadili v kategorii UŠ (národní akrobatické modely) 1., 2., a 3. místo a v kategorii SUM (upoutané polomakety) 3., 5. a 6. místo.

Ve Svitavách se na dvojsoutěži rakovničtí radovali 2x z prvního a jednou ze třetího a čtvrtého místa. Další výborný výsledek se podařil v červnu na otevřeném Mistrovství Německa v kategorii upoutaných polomaket, kde jsme skončili 2. a 5.. A na červnovém Mistrovství ČR mládeže v kategorii UŠ skončil Marek Hoblík jen těsně za vítězem na 2. místě. Asi nejhodnotnější výsledek na veřejné soutěži nalétali rakovničtí na soutěži v Dolním Podluží (kousek od Varnsdorfu), kde  skončili na 2., 3. a 6. místě z 18 soutěžících, přičemž rozdíl mezi prvním a třetím byl jediný bod. Souběžně s létáním v kategoriích UŠ (U-akrobati podle národních pravidel) a SUM (upoutané polomakety) jsme začali zkoušet i mezinárodní kategorii F2B (U-akrobati podle pravidel FAI). Přišlo září a s ním i Mistovství ČR pro upoutané modely. Po jejich absolvování má rakovnický klub v kategorii UŠ Mistra republiky (Jaromír) a k tomu ještě 3. místo (Marek). V kategorii SUM skončil Jaromír Hoblík na 3. místě.

V souhrném hodnocení v republikovém žebříčku za rok 2013 skončili v kategorii UŠ Jaromír Hoblík na 1. místě, Richard Hoblík na 3. seniorském místě a Marek Hoblík na 2. žákovském (3. absolutním) místě. V žebříčku kategorie SUM skončili rakovničtí na  3., 5. a 6. místě.  A i přes nejisté začátky v kategorii F2B byl Marek Hoblík zařazen jako junior do reprezentačního družstva pro Mistrovství světa 2014 v polském Wloclawku.

Přát si výrazně větší sportovní úspěchy do dalších let už snad ani nejde. Protože současná upoutanecká parta je postavena na Hoblících - Jaromír, Richard a Marek, bylo by zřejmým úspěchem rozšířit tuto skupinu o další, zejména mladé adepty. Od koho se upoutané létání učit by jistě měli. Čas ukáže, jestli se i toto bude dařit.