Mladým modelářům přálo počasí

Sobotní sluneční den patřil na rakovnickém letišti dětem. Leteckomodelářský klub Rakovník a Dům dětí a mládeže Rakovník tu uspořádali další ročník okresního přeboru v leteckém modelářství mládeže - kategorie volných modelů.

Startovní pole sice oproti předchozím ročníkům mírně prořídlo a tvořili ho výhradně žáci docházející do modelářského kroužku při DDM Rakovník, ale ve snaze získat ze svých létajících strojů co nejvíce, nijak děti nezaostávaly za dospělými.
 
Soutěž s kluzáky
 
První soutěžní disciplínou byla kategorie házecích kluzáků. k dosažení letového maxima musí být především celobalsové, ale i ty větší a výkonnější s konstrukkčně řešeným křídlem, nejen pečlivě a lehce postavené, ale také velmi záleží na způsobu, jak takový model dopravit hodem rukou co nejvýše. Právě to se ukázalo jako největší problém u žáků, i skvěle zalétané modely často přistály po několika vteřinách jen proto, že závodník podcenil start.
 
S úžasem pak pořadatelé sledovali soutěžní lety pozdějšího vítěze kategorie mladších žáků Tomáš Voříška, který jedno z nejmenších letadélek dokázal prohánět vzduchem několik desítek vteřin.
 
Vyhrál Martin Štíbr
 
Velký souboj se uskutečnil v kat. P 30, tedy kategorii gumovým svazkem poháněných modelů. Energie do šroubovnice natočeného pruhu gumy se přenáší na vrtuli, která pohání celý model. Zde byl velký souboj modelů potažených zářivými fóliemi a klasickým celobalzovým modelem Mambuša. Nakonec zvítězil až v posledním rozletu Martin Štíbr s modelem, který tepve nedávno v modelářském kroužku dostavěl.
 
Trošku smutný byl ale pohled na startovní listinu kluzáků A3. Pořadatelé tento závod nakonec ani neuskutečnili, neboť ze strany dětí byly pouze dva přihlášení. A tal první skutečná větroňářská kategorie nebude mít v letošním roce svého přeborníka.
 
"Musím přiznat, že letos nějak mladí modeláři na své soutěži chybí. Asi kluky skutečně lákají jiné aktivity než stavění modelů. Škoda, že není možné porovnat úroveň našich kluků s větší konkurencí z jiných okresů. Ale i tak zde dnes byly pěkné výkony a můžeme být rádi, že místnímu klubu roste nová generace modelářů," řekl Rakovnickému deníku vedoucí leteckomodelářského kroužku při DDM Rakovník Petr Voříšek.
 
Historie
 
Letecké modelářství má v Rakovníku skutečně dlouhou tradici. Modely se vlastně začaly stavět současně s prvními skutečnými letadly a rakovničtí příznivci tohoto koníčku založili svůj klub už v roce 1950.
 
Klub měl léta bohatá a sportovně úspěšná, ale i léta chudší, nicméně svou více než padesátiletou nepřetržitou historií patří k nejstarším a také nejaktivnějším v republice. A právě dobrou spoluprací s DDM Rakovník si vychovávají dnešní modeláři své nástupce.
 
Výsledky:
 
kat. H - ml. žáci: 1. Tomáš Voříšek, 2. Martin Štíbr, 3. David Vydra
 
kat. H - st. žáci: 1. Jan Knor, 2. Michal Božek, 3. Daniel Štorch
 
kat. P 30: 1. Martin Štíbr, 2. Tomáš Voříšek, 3. David Vydra
 
Rakovnický deník, 25. dubna 2005
zpátky nahoru

Počasí na letišti

Web Airshow

Airshow

Web ASTR

ASTR

Web LKRK

LKRK

Kudy na letiště

Navigace

QR pro navigaci

Sponzor

Mraky, déšť

Vítr