MINIMAKETY

Pokud prameny neklamou, kořeny mají dvacetinky zapuštěné kolem poloviny šedesátých let 20. století. Největší rozmach pak prožily s letech sedmdesátých s několika soutěžemi ročně obsazenými desítkami modelů. Pravidla se také měnila a vyvíjela až do konečné podoby, podle kterých se snad létá posledních 20 let. V principu jsou jednoduchá: maketa v měřítku 1:20, pohon gumovým svazkem, průměr vrtule max. 35% z rozpětí. Detailní znění pravidel je na tomto serveru. Krása dvacetinek, které díky svojí velikosti mohou být propracovanější než oříšky (vyjímky potvrzují pravidlo), malé materiálové nároky na stavbu a provoz. Rizikem dvacetinek je soutěžení pod otevřeným nebem, obzvláště ve spojení se silně soutěžním duchem majitele modelu. Nástrah je nalíčeno hned několik: od větrného, turbulentního počasí, které dokáže dvacetinku rychle přibít k zemi (uvědomte si, že letová hmotnost modelů je mezi 30-80g), až po termiku, která model (v 99.9% případů bez determalizátoru) dokáže zase naopak odnést neznámo kam. I toto jsou dvacetinky.

 

 

Rakovnické minimakety 2022

Letošní (po pečlivé kontrole záznamů) 16. ročník setkání pilotů a přátel malých maket proběhl opět pod patronátem svatého Petra. Slunečné počasí a ne moc silný vítr umožnily létat již od rána, čehož časně přijíždějící jako Michal Křepelka a Roman Procházka využili ke startu raketoplánu na S1.
Číst dál...

Rakovnické minimakety 2020

Letošní setkání mínímaket bylo přesně podle přísloví „tak dlouho se hodí se džbánem pro vodu...“ Zamračené počasí a občasné přeháňky však nikomu náladu nezkazily. I v takovém počasí se dájí prohlížet modely a debatovat o stavbě dalších. Chvílemi se i létalo, i když foukalo přes 6 m/s. 
Číst dál...

Rakovnické minimakety 2019

Šestnácté setkání stavitelů a pilotů malých maket je za námi. Z reakcí zúčastněných  byla znát spokojenost s akcí a jako vždy dobrou partou. Svatý Petr je patrně také modelář, protože takové počasí by se mělo zasadit do zlata. Naším hostem letos byl Mirek Rohlena – konstruktér mnoha malých maket pro IGRU, Modelu, ABC a Karla Hackera. Rád viděl, že se jeho konstrukce staví dál a že také létají.
Číst dál...

Rakovnické minimakety 2017

Jedenáctý ročník setkání minimaketářů probíhal opět pod patronací svatého Petra, který  nám přidělil slunečné, i když trochu větrné počasí. Naštěstí dopoledne vál vítr správným  směrem. Během dopoledne bylo předvedeno mnoho úspěšných letů, probíhalo zalétávání  Sparrowů, kterých se sešlo nad očekávání dost.
Číst dál...

Minimakety Rakovník 2016

Nevím, jak to přátelé malého maketového letu dělají, ale počasí nám přálo i letos. Ráno byla sice mlha, že Michalova P-30 byla vidět jak šedivá šmouha, ale přes den hezky a hlavně vítr dovolil létat bez omezení. Také vysoká tráva určitě zachránila několik modelů od pohromy.
Číst dál...

Rakovnické minimakety 2015

Na modelářské ploše LMK Rakovník proběhl letos již devátý ročník setkání minimaket. Sponzoři KÚ středočeského kraje, MÚ Rakovník a Svatý Petr i letos stál při nás, počasí bylo víc než příznivé – vedro a mírný vítr převážně východního směru. Letos tak nikdo nelezl po kaštanech s cílem zachránit model.
Číst dál...

Minimakety 2014

Již osmý ročník setkání pilotů, konstruktérů a příznivců malých maket s pohonem gumovým svazkem, motorkem na CO2 nebo elektro proběhl na modelářské ploše v Rakovníku 7. června 2014, tedy v pravidelném termínu. I přes hrozbu svatého Medarda nám počasí přálo.
Číst dál...

Minimakety 2012

Letošní rakovnické minimakety poznamenal dost silný vítr, naštěstí jihozápadní, který nám umožnil alespoň trochu poletovat. I díky počasí byla účast menší než v předchozích dvou letech. Přijeli Tomáš Vostradovský s Petrem Onemichlem, letos nechyběl ani Honza Vrba,
Číst dál...

Rakovnické minimakety 2011

11. června 2011 proběhl již šestý ročník setkání modelářů, zatížených na malé, ale přesné makety s pohonem gumovým svazkem nebo CO2. Rakovnický klub objednal nádherné počasí s mírným větrem, modeláři přijeli s nádhernými modely.
Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Počasí na letišti

Web Airshow

Airshow

Web ASTR

ASTR

Web LKRK

LKRK

Kudy na letiště

Navigace

QR pro navigaci

Sponzor

Mraky, déšť

Vítr