Rakovničtí modeláři vystavovali

Leteckomodelářský klub Rakovník se stal až do 19. února hostem 41. členské výstavy fotoklubu Amfora v mansardě rakovnického Muzea T. G. Masaryka. Tato tradice, spojit fotografie s jinou vhodnou expozicí, trvá již třináct let. Rakovničtí modeláři dostali k dispozici střední část výstavní plochy a jejich prezentace zabírá tři velké prosklené vitrýny,jednu plochou vitrýnu a celý prostor nad hlavami návštěvníků.
 
 
Hlavním námětem modelářské expozice jsou tentokrát plastikové modely, jejichž tvůrci sbírají ocenění na nejrůznějších soutěžích a výstavách. Ti zde představují modely letadel, bojové techniky, diorámata, figury a busty, které doplňují poháry a ceny za ně získané. V jedné vitrýně se prezentují dospělí členové LMK Drahoslav Dvořák, Zbyněk Musil a Václav Dvořák, ve druhé pak Štěpán Červený, Jan Šnejdar a osmiletý Michal, kluci navštěvující kroužek při DDM. Třetí vitrýna je věnována funkčním modelům. Vzhledem k jejím rozměrům v ní návštěvníci uvidí menší modely, například vrtulník Hornet Jana Brodníčka, historický model na gumu Václava Volrába, experimentální elektru Euro Disk Zdeňka Průchy nebo model automobilu Hondy Civic stejného majitele. Velkou část expozice zaplnila sbírka modelářských motorů Zdeňka Průchy. Jsou zde nejen historické rarity i moderní výrobky současných firem, ale zajímavý je například velikostní kontrast mezi jednokubíkovým Coxem a současnou 140 ZDZ. Největší údiv však vzbuzuje rychlostní upoutaný speciál z padesátých let. Modelářská expozice by však nebyla kompletní, kdyby chyběly hotové modely. Nad hlavami návštěvníků se vznáší další průřez modelářstvím. Nejstarším je Albartos z roku 1949 postavený Václavem Volrábem, nejmladším pak elektry vlastní konstrukce Zdeňka Habarta a Ladislava Kůse. Do expozice kromě již jmenovaných přispěli Jiří Habart, Martin Kůs a Milan Hůla. I když výstava je především o fotografiích a modeláři jsou pouze hosty, podařilo se ukázat spoustu zajímavého. I když osobně připouštím, že rakovničtí modeláři toho mohou ukázat daleko víc, ale to by vydalo na samostatnou výstavu. Třeba zase za rok.
 
Pro tentokrát modeláři děkují členům Amfory za pozvánku ke spoluúčasti na výstavě a přejí jim ještě mnoho pěkných fotografií a skvělých výstav.
 
Bohužel, opět jsme se stali cílem zlodějů. Během výstavy se z uzavřené vitrýny, kde byla sbírka modelářských motorů Zdeňka Průchy, zmizelo šest nejcenějších motorů, všechny z předválečné výroby. K tomu připravujeme samostatný článek.
 
Za LMK Rakovník Martin Kůs
 
zpátky nahoru

Počasí na letišti

Web Airshow

Airshow

Web ASTR

ASTR

Web LKRK

LKRK

Kudy na letiště

Navigace

QR pro navigaci

Sponzor

Mraky, déšť

Vítr