O pohár MVVS – rakovnické polomakety F4H

Dne 14.7.2012 proběhla na rakovnickém letišti soutěž kategorie F4H jako již 9.ročník „O pohár MVVS“ radiem řízených polomaket letadel. Pro Rakovník nová kategorie F4H byla zvolena letos víceméně na zkoušku a na žádost domácích pilotů i pilotů, 

kteří se zúčastňovali dřívějších ročníků létaných dosud v kategorii RCMX. Vyhodnocení tohoto rozhodnutí ponecháme na závěr roku, ale počet přihlášených rozhodně neklesl ani v této o trochu náročnější kategorii. Krátce pro ty, kteří se nezúčastnili. Část soutěžících se do našeho areálu sjela už v pátek odpoledne a tak před samotnou soutěží došlo na několik zkušebních letů při nichž, bohužel, došlo k havárii modelu Jaroslava Neubauera z Ostrova nad Ohří a to z dosud nezjištěných technických příčin.
 
Tím se 17-ti členné startovní pole ustálilo na počtu 16. Večerní posezení sice nepokořilo loňský rekord kdy bylo ukončeno kolem 5. hodiny ranní, na některých účastnících a organizátorech přesto byla po ránu určitá únava zprvu znát.
 
Po zahájení soutěže a vylosování pořadí začala první trojice bodovačů hodnotit přítomné stroje. Kolik kdo dostal na statice je vidět ve výsledkové listině. Po obodování prvního modelu začala 2. trojice bodovačů hodnotit letovou část. Tu kazil velmi nepříjemný vítr, který byl vhodný tak asi maximálně pro větrné elektrárny. Výhled počasí předpovídal přeháňky nebo déšť a vítr 6-8 m/s. Tato předpověď se zcela nenaplnila. Přeháňka přišla sice jen jedna kolem 14. hodiny, ale silný vítr  5-8 m/s v některých nárazech překročil dokonce i 12 m/s. Nárazy byly především časté a nepředvídatelné. Je ke cti soutěžících, že si všichni piloti nechali za této situace své modely obodovat a byli připraveni ke startu i v těchto nemodelářských podmínkách. Ještě větší obdiv si zaslouží pak ti, kteří dokázali odlétat obě soutěžní kola. Každé přistání v tak nepříznivých podmínkách bylo po zásluze odměněno zaslouženým potleskem ostatních soutěžících, organizátorů i přihlížejících. S větrem se prali všichni opravdu statečně, klobouk nebo čepici dolů! Nejlepší lety předvedl František Frána s Weeksem Speciál z Českých Budějovic, na jeho model jako by vítr skoro nepůsobil. Jistě se ve vzduchu choval i Me.109G Jana Doubravy z LMK Pavlíkov, velký obdiv zbudil Miroslav Dvořáček. Zaletět třeba mezipřistání s dvouplošníkem Fairey Swordfish Mk.II při poryvech větru 10m/s si totiž nic než obdiv nezasluhuje. Snad proto si tito tři soutěžící rozdělili ve stejném pořadí i první 3 místa za něž obdrželi poháry, diplomy a motory od našeho sponzora, firmy MVVS Brno, trička od firmy Rakoplynoservis a drobné materiály o rakovnicku. Trička nebo čepice dostalo i dalších 6 účastníků v pořadí, ostatní pak propagační materiály o rakovnicku.
 
Soutěž proběhla bez protestů a připomínek a je jen smůla, že počasí neumožnilo odlétat úplně všem, kteří přijeli. Všechny rádi přivítáme na jubilejním 10.ročníku, za lepšího počasí na které jsme si už téměř zvykli v minulých létech.
 
Ing Milan Hůla
 
 

Další informace

  • Teplota: 16 °C
  • Síla větru: 8 m/s
  • Směr větru: Jiho-západní
  • Obloha: Oblačno
  • Srážky: Bez srážek
zpátky nahoru

Počasí na letišti

Web Airshow

Airshow

Web ASTR

ASTR

Web LKRK

LKRK

Kudy na letiště

Navigace

QR pro navigaci

Sponzor

Mraky, déšť

Vítr