Rakovničtí modeláři si vylítali na mezinárodní soutěži zlato

S velkými úspěchy se vrátili členové Leteckomodelářského klubu v Rakovníku ze Světového poháru v Hradci Králové. Doslova ovládli kategorii Sportovní upoutané modely (polomakety SUM). V starých dobrých sumkách měli Rakovničtí hned tři zástupce.

Z nich Jaromír Hoblík kategorii vyhrál. S maketou ruského akrobata JAK 54 přelétal o místo mistra Slovenska Attilu Csontose a o dvě místa Petra Skurčáka. Ten byl v loňském roce ve velkých maketách pátý na světě. 
 
Další dva Rakovničáci, Richard Hoblík a junior Marek Hoblík (syn Jaromíra), skončili na šestém a sedmém místě. Protože Jaromír Hoblík pokazil hned první ze třech letů tím, že vynechal jeden soutěžní prvek, nesměl už ve zbývajících dvou nic pokazit. Tady zúročil velké množství hodin nalétaných od dětství s upoutanci a s velkým soustředěním nakonec na první místo dosáhl.
Pomohlo mu statické hodnocení. V něm porota posuzovala především shodu makety s opravdovým letadlem. „Bodování poroty mě velmi překvapilo, čekal jsem o sto bodů méně. Proto jsem předběhl přítomné špičky.“ Soutěž v této kategorii byla velmi vyrovnaná.
 
O dobré výkony pilotů se zasloužilo také počasí. Nefoukal vítr, což je tady malý zázrak, a nesvítilo sluníčko. Rakovnický tým tvořil vlastně třetinu startovního pole. Ostatní piloti Rakovničáky berou velmi vážně. Díky novým technologiím, především používání elektromotoru, dokážou stavět kvalitní letadla. „Jen trochu chybí 'vylítanost', to znamená moře hodin s letadlem ve vzduchu,“ vysvětlil Hoblík. A co čeká úspěšného pilota dále? „Těším se na další soutěže ještě tento měsíc. Uvidím, jak se mi bude dařit a jak to éro přežije,“ řekl s úsměvem Jaromír Hoblík. Světový pohár WORLD CUP 2011 jako otevřenou mezinárodní soutěž pořádal Modelklub Hradec Králové. Kromě SUM se tu utkali piloti ještě v dalších třech kategoriích: upoutané makety, rychlostní modely a akrobatické modely. V těch soutěžili kromě pilotů z Česka piloti ze Slovenska, Maďarska, Polska, Německa a Švýcarska.
V maketách skončil například na pátém místě Kladeňák Václav Šťastný.
 
Upoutané modely neboli sumky jsou makety nebo polomakety skutečných letadel. Létají upoutány na několikametrových řídících lankách vlastně v polokouli. V jejím středu stojí pilot a prostřednictvím lanek řídí výškové kormidlo. Letadlo tak dělá různé akrobatické prvky (například přemet, let na zádech, souvrat), které hodnotí porota. Dříve byly velmi populární, pak je vytlačily rádiem řízené modely, hlavně dostupnost vysílačů. Nyní se stávají opět populární a hodně pilotů se k nim vrací. Díky novým technologiím mohou létat i v hale.
 
Šárka Hoblíková
zpátky nahoru

Počasí na letišti

Web Airshow

Airshow

Web ASTR

ASTR

Web LKRK

LKRK

Kudy na letiště

Navigace

QR pro navigaci

Sponzor

Mraky, déšť

Vítr