Varnsdorfský upoutanec 5. a 6. 7. 2012 - rakovnická účast.

Na asi nejvýznamější soutěž upoutaných modelů se připravovala celá republika a bylo proč. Do dvou dnů státního svátku bylo naplánováno na 2 fotbalových hříštích odlétat soutěž Světového poháru F2B, Mistrovství ČR v kategoriích F4B a SUM a veřejnou soutěž kategorie UŠ.

Hodně velké sousto pro pořadatele, kteří celou akci pojali jako veřejnou modelářskou show se stánky, exhibicemi, doprovodným programen a zahajovací účastí představitelů státní správy. Nutno přiznat, že až na detaily vše kupodivu klapalo bez vážnějších zádrhelů. Jediné, co se nestihlo odlétat, bylo třetí kolo kategorie SUM, kdy kvůli hrozící bouřce a hrozbě možných výbojů do lanek soutěžících byla soutěž přerušena a posléze  ukončena. Toto rozhodnutí se o pár čtvrthodin později ukázalo jako jediné správné.
 
Rakovník měl své zástupce ve všech kategoriích kromě F4B (makety podle mezinárodních pravidel).  V kategorii F2B (Světový pohár) létal za Rakovník jen Jaromír Hoblík a na své první významnější soutěži si nedělal ambice na lepší než poslední místo. Nicméně i s tímto umístěním bude figurovat na jakémsi xxxtém místě Světového poháru FAI kategorie F2B. Daleko cennější než umístění bylo, že po prvním letovém dnu si jeho model půjčil náš druhý nejlepší F2B akrobat a po realizaci drobných úprav se letové vlastnosti výrazně zlepšily. Celkem soutěžilo 8 soutěžících z Česka, Slovenska a Německa. Bohužel ohlášená výprava z Polska nedorazila.
 
V kategorii SUM (polomakety podle národních pravidel) se sešlo 14 soutěžících z Česka, Slovenska a Německa a v tomto počtu byli i jeden žák (Marek Hoblík) a jeden junior. Po statickém hodnocení a odlétání prvního kola, které naznačilo možné šance na umístění nastalo informační vakuum, kdy až do vydání výsledkových listin (10 dní po soutěži) bylo známo jen umístění prvních tří. Nyní už víme, že třetím SUMkařem v republice je Jaromír Hoblík,   pátým je Richard Hoblík a vynechání jednoho obratu a následné nelétání třetího kola zabránilo Markovi Hoblíkovi místit se lépe než na 10. místě. Nicméně i tak je nejlepším mládežníkem v republice, létajícím kategorii SUM.
 
V nejsilněni obsazené kategorii UŠ (akrobati podle národních pravidel) se sešlo celem 23 soutěžících s Čech i Slovenska. Jednoznačně nejhezčí mezi nimi byla i jediná soutěžící žena - Alena Černá z Kladna. Po celodenním maratonu létání a počítání výsledků nakonec vypadly zatím nejlepší výsledky, jaké jsem na UŠ soutěži kdy viděl. Přispěl k tomu i vítr, který téměř nefoukal ale zřejmě i snaha bodovačů, aby mládežníci, kterých bylo celkem 9, měli lepší než dvouciferný výsledek. Ačkoliv rakovničtí senioři na bedně vidět nebyli, 4. seniorské místo Jaromíra Hoblíka (s vlastnictvím nejlepšího letu celé soutěže a odstupem na vítěze 6 bodů), 6. seniorské místo Richarda Hoblíka (odstup od vítěze 19 bodů) a 2. žákovské místo Marka Hoblíka (odstup od absolitního vítěze 10 bodů) je jistě úspěchem. Cennější než umístění jsou však náměty na zlepšení rakovnických modelů od F2B specialistů, protože to dává předpoklad k ještě lepším úspěchům v budoucnosti.
 
Varnsdorfský upoutanecký cirkus je za námi, během 3 ročníků se vypracoval na nejvýznamější tuzemskou soutěž a nezbývá než doufat, že pořadatelský elán tamnímu klubu vydrží.
 
 
 
zpátky nahoru

Počasí na letišti

Web Airshow

Airshow

Web ASTR

ASTR

Web LKRK

LKRK

Kudy na letiště

Navigace

QR pro navigaci

Sponzor

Mraky, déšť

Vítr