Modelářský tábor 2009 první turnus

Také o letošních prázdninách členové letecko-modelářského klubu Rakovník připravili ve svém areálu na rakovnickém letišti, zázemí pro konání dvou turnusů příměstského tábora pro děti zajímající se o letecké modelářství.

Příprava takového tábora není vždy zcela bezproblémová.Letos jsme se potýkali především se zajištěním vojenského stanu,ve kterém se odehrává stavba modelů a také nové nádrže na užitkovou vodu,když tu stávající nám zničil neznámý vandal.Stan byl nakonec postaven již dva dny před zahájením tábora (za zapůjčení děkujeme SDH Lubná),byl vybaven pracovními stoly,nářadím a osvětlením.
 
Pro děti jsme nakoupili veškerý potřebný stavební materiál,množství plánků a stavebnic.V pondělí 10.8. pak tři vedoucí a dva instruktoři očekávali 13 přihlášených dětí na první turnus.Nakonec však dorazilo pouze 8 dětí,zbylá část se přehlásila na druhý turnus,většinou z důvodu náhlé změny plánu v dovolené svých rodičů.Byla to škoda,část zájemců jsme museli původně odmítnout.Pro rozjezd práce na modelech i celého tábora se to nakonec ukázalo trochu výhodou,o to větší zátěž však tím pádem čekala na vedoucí a instruktory druhého turnusu.
 
Větší část dětí navštěvovala během roku modelářské kroužky v DDM,ti si během tábora dodělávali rozestavěné modely,nováčci začali stavbou házedel a jednoduchých modelů.
 
Hned od začátku bylo vidět,že práce děti baví a tak se již odpoledne mohli pochlubit prvními, vlastnoručně postavenými letadly.V přestávkách mezi stavbou předvedli vedoucí Pavel Vydra a Milan Hůla spolu s dalšími členy LMK Rakovník některé ze svých dálkově řízených modelů různých kategorií.Ovládání dálkově řízených modelů si děti mohli vyzkoušet se školními modely,které používáme pro výuku létání.Učení je zcela bezpečné,neboť jakoukoli krizovou situaci při létání může vyřešit svým zásahem instruktor,který je propojen svým vysílačem s vysílačem svého žáka.Ušetří se tak hodně letadel,práce,peněz a rychlost výuky tak záleží jen na vlohách nebo šikovnosti žáka.
 
Pro zpestření tábora jsme ve středu připravili výlet do Air parku, pana Tarantíka ve Zruči u Plzně.Kromě prohlídky desítek exponátů se zde děti mohly posadit třeba do stíhacího letounu MiG,tanku z 2.sv.války,nebo si vyzkoušet obsluhu protiletadlového kanónu.Celá prohlídka byla ukončena hromadným fotografováním u letounu Spitfire,který byl vyroben pro natáčení Svěrákova filmu Tmavomodrý svět a který je nyní umístěn právě v soukromém Air Parku pana Tarantíka.
 
Ve čtvrtek odpoledne jsme uspořádali soutěž ve střelbě ze vzduchovky a člen našeho LMK Václav Chytrý předvedl svého více jak čtyřmetrového řiditelného draka a jako lahůdku pak nového 12-ti metrového čínského draka.
 
V pátek již měly děti postaveno dost modelů na to,aby mohla proběhnout plánovaná soutěž.Soutěž ve dvou kategoriích bez rozdílu věku probíhala sice urputně,ale v duchu fair-play a tak se všichni radovali z každého podařeného letu.První 3 soutěžící v každé kategorii obdrželi diplomy a stavebnice do jejichž stavby se většina výherců hned pustila.Většina dětí zůstala i na druhý turnus a to i někteří z těch,kteří to původně v plánu neměli.
 
Zpráva o činnosti a průběhu prvního turnusu příměstského modelářského tábora, pořádaného LMK Rakovník Za vedoucí zpracoval: Ing Milan Hůla
 
Na vedení tábora se podíleli: Ing Milan Hůla,Pavel Vydra,Lukáš Macourek všichni LMK Rakovník.
 
Praktikanti: Josef Tománek, Alex Makarič.
zpátky nahoru

Počasí na letišti

Web Airshow

Airshow

Web ASTR

ASTR

Web LKRK

LKRK

Kudy na letiště

Navigace

QR pro navigaci

Sponzor

Mraky, déšť

Vítr